Monitoring dotačních příležitostí.
Rychlý přehled nových dotačních příležitostí pro malé a střední podniky:
Monitoring dotačních příležitost - PDF.
Víte, co všechno dalo
Česko světu?
Ruchadlo
Bratranci Václav a František Veverkové z Rybitví u Pardubic v roce 1827 vynalezli ruchadlo (pluh), který půdu nejen rozrušoval a provzdušňoval, ale převracel ji tak, že vrchní vrstva se dostávala dolů a spodní vrstva odpočaté půdy navrch. Orba tímto pluhem byla méně namáhavá.
Lodní šroub
Josef František Ressel, rodák z Chrudimi
Pohon lodě pomocí parního stroje a lodního šroubu vlastní konstrukce si nechal patentovat český vynálezce Josef František Ressel v roce 1827.
Elektrická tramvaj
František Křižík. V roce 1891 předvedl v Praze první elektrickou tramvajovou linku, která jezdila v Praze z Letné na Výstaviště.
Polarografie
Jaroslav Heyrovský roku 1922 objevil polarografii, což je metoda měření elektrického proudu, který prochází rtuťovou kapkou a roztokem, do něhož rtuť odkapává. Tímto způsobem se dají získat cenné informace o druhu a množství látek, které roztok obsahuje.
Kaplanova turbína
Viktor Kaplan navrhl v letech 1910-1912 na základě svých úvah nový tvar oběžného kola. První prototyp Kaplanovy turbíny byl vyroben brněnskou firmou Ignác Storek v roce 1919.
Výroba nanovláken
Spřádání a výrobu materiálů založenou na bázi nanovláken vyvinul v roce 2003 vědecký tým Technické Univerzity v Liberci pod vedením Oldřicha Jirsáka.
Semtex
Semtex je víceúčelová plastická trhavina. Byl vyvinut v 50. letech 20. století v Československu ve VCHZ Synthesia (dnes Explozia). Pod svým nynějším jménem se začal vyrábět roku 1964.
Silon a kontaktní čočky
Kontaktní čočky a umělé polyamidové vlákno Silon – jsou nejznámější vynálezy jedinečného člověka, českého chemika, kterým byl Otto Wichterle.
Slovo robot
Slovo robot, od staročeského robotovat čili pracovat, vymyslel Josef Čapek pro označení umělých lidí ve hře R.U.R., kterou napsal Karel Čapek v roce 1920. Tak vzniklo slovo, které se prosadilo ve všech světových jazycích.
Antivirové preparáty
Vistide, Viread, Preveon, Hepsera, Truvada, Atripla, Complera, Eviplera. Tyto a mnohé další léčebné přípravky má na svém kontě výzkumný tým českého chemika Antonína Holého.
Rychlý přehled nových dotačních příležitostí pro malé a střední podniky:
Monitoring dotačních příležitost - PDF.